Jak zmieniają się wymagania dotyczące wjazdu do UE i Wielkiej Brytanii?

Być może już wiesz, że wymagania wjazdowe zarówno dla UE, jak i Wielkiej Brytanii ulegną zmianie. Wprowadzając te zmiany, staramy się jednocześnie ułatwić je naszym klientom. Oto, co musisz wiedzieć już teraz.

 

Nowe kontrole na granicach UE

UE wprowadza dwa nowe systemy zarządzania granicami. Pierwszym z nich jest Entry Exit System (EES), który będzie rejestrował wszystkich obywateli spoza UE wjeżdżających do 29 krajów na krótki pobyt. Obejmie to kontrole biometryczne, takie jak obrazowanie twarzy i odciski palców. 

 

Kiedy EES się rozpocznie, pasażerowie Stena Line wjeżdżający do UE na Hook of Holland i Cherbourg będą musieli stawić czoła nowym kontrolom (pasażerowie spoza UE) i dłuższym czasom wysiadania (wszyscy pasażerowie). 

 

Dowiedz się więcej na stronie internetowej Entry Exit System (EES) Unii Europejskiej

 

Wjazd do Europy na pobyt krótkoterminowy

Drugą zmianą jest wprowadzenie europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS). Jeśli pochodzisz z kraju spoza UE zwolnionego z obowiązku wizowego, takiego jak Wielka Brytania, musisz ubiegać się o zezwolenie ETIAS na wjazd do 30 krajów europejskich na krótki pobyt. 

 

Uwaga:

  • Jako krótki pobyt określa się maksymalnie 90 dni w dowolnym okresie 180-dniowym.
  • Złożenie wniosku wiąże się z niewielką opłatą. Jeśli masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 70 lat, nie musisz uiszczać opłaty.
  • Zezwolenie ETIAS będzie ważne przez 3 lata lub do wygaśnięcia ważności paszportu – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
  • Obowiązkiem użytkownika jest złożenie wniosku o ETIAS. Zrobisz to online na stronie europa.eu/etias po rozpoczęciu programu.
  • Nie będziesz potrzebować zezwolenia ETIAS, aby wjechać do Irlandii. Wynika to z faktu, że Irlandia nie należy do strefy Schengen i nie wymaga zezwolenia ETIAS na wjazd. Jednak w zależności od obywatelstwa nadal możesz potrzebować wizy.

 

Na ten moment nie musisz robić nic – poza zapoznaniem się z nadchodzącymi zmianami. Gdy system zostanie uruchomiony, poinformujemy Cię o tym jak i gdzie możesz złożyć wniosek. Informacje te znajdą się w sekcji FAQ na naszej stronie internetowej oraz w wiadomościach e-mail wysyłanych przed podróżą.

 

Więcej informacji na stronie internetowej ETIAS Unii Europejskiej

 

Wjazd do Wielkiej Brytanii na pobyt krótkoterminowy

Zmieniają się również wymagania wjazdowe dla osób odwiedzających Wielką Brytanię. Jeśli nie potrzebujesz wizy i podróżujesz na pobyt krótszy niż sześć miesięcy, będzie Cię obowiązywać złożenie wniosku o elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA).

 

Na przykład obywatele UE podróżujący do Wielkiej Brytanii na dwutygodniowe wakacje będą musieli złożyć wniosek o ETA przed podróżą.

 

Uwaga: 

  • Twoim obowiązkiem będzie złożenie wniosku o ETA. Zrobisz to online lub za pomocą aplikacji ETA po rozpoczęciu programu.
  • Złożenie wniosku wiąże się z niewielką opłatą. 
  • ETA pozwala na wielokrotne podróżowanie do Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch lat lub do wygaśnięcia ważności paszportu – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
  • Ze względu na Wspólny Obszar Podróżowania, obywatele Irlandii nie będą potrzebować ETA, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.
  • Inne narodowości zwolnione z obowiązku wizowego podróżujące do Wielkiej Brytanii z Irlandii będą potrzebować ETA, chyba że osoby te mogą udowodnić, że legalnie przebywają w Irlandii.

 

Wielka Brytania potwierdziła, że osoby spoza UE potrzebujące ETA, od 8 stycznia 2025 r. będą go potrzebować również do podróży po Wielkiej Brytanii i mogą składać wnioski już teraz. Odwiedzający z UE będą potrzebować ETA od 2 kwietnia 2025 r. i mogą składać wnioski od 5 marca 2025 r.

 

Dowiedz się więcej i złóż wniose

 

Zmiany dotyczące dokumentów imigracyjnych wymaganych podczas wjazdu do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania odchodzi od fizycznych dokumentów imigracyjnych na rzecz nowego rejestru online, nazwanego e-wizą. Oznacza to, że zmiany będą musieli dokonać posiadacze wiz, którzy obecnie korzystają z któregokolwiek z poniższych dokumentów:

 

  • biometryczne pozwolenia pobytu (BRP)
  • pieczątowane paszporty z winietą wizową
  • biometryczne karty pobytu (BRC)

 

Jeśli dotyczy to Ciebie, musisz wymienić swój fizyczny dokument imigracyjny na e-wizę na stronie www.gov.uk/eVisa. Jeśli posiadasz BRP, zrób to, zanim wygaśnie 31 marca 2025 roku. Zmiana jest całkowicie bezpłatna, nie zmieni Twojego pozwolenia na wjazd lub pobyt w Wielkiej Brytanii. Do założenia e-wizy po 31 grudnia 2024 r. możesz użyć starego pozwolenia.