To prawdziwa okazja.
Kiedy ludzie mówią o Rydze, nie opisują jej jako stolicy, ale jako „klejnot w koronie”. Wszystko jest tu na wysokim poziomie – architektura, kultura, gościnność, powitanie! To stare miasto ma młodą duszę, więc jest żywe i otwarte, tętni życiem nocnym i modnymi restauracjami. Do tego, jest małe i kompaktowe, co sprawia, że łatwo zwiedzać je pieszo. I jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo miejsc w Europie. Jednym słowem w Rydze wiele się dzieje.
Ryga jest zagłębiem kultury i wystarczy spojrzeć na architekturę, aby się o tym przekonać. Znajduje się tu wiele muzeów, kościołów i sal koncertowych, a średniowieczne Stare Miasto, lokalnie znane jako Vecrīga (dostępne tylko dla pieszych) ma swój relaksujący urok. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i posiada Znak Dziedzictwa Europejskiego, a różnorodność stylów zachwyci miłośników architektury.
Miło jest odwiedzić ulicę Rozena, najwęższą w Rydze, i dotknąć przeciwległych ścian wyciągając ręce albo wspiąć się na wieżę kościoła św. Piotra, aby podziwiać niesamowity widok na miasto. W zimie jest tu lodowisko. W lecie plac Livu tętni życiem dzięki sklepom, galeriom sztuki, barom i nocnym lokalom. Jeśli zatrzymasz się na kawę, koniecznie zamów Vecrīga – deser z ciasta choux nazwany tak na cześć Starego Miasta.
Historyczne i międzynarodowe wpływy można dostrzec na każdym rogu. Łotwa przeżyła burzliwe czasy, ale jest to miasto, które się odnalazło. Na wschód od Vecrīgi, w pięknym miejskim parku Bastejkalna, znajduje się Pomnik Wolności, wysoki na 42 metry i zwieńczony miedzianą rzeźbą Wolności. Jest on świadectwem ducha niepodległości i został ufundowany z datków Łotyszy z całego świata.
Nie można pojechać do Rygi i nie odwiedzić Centralnego Rynku. Jego pawilony zbudowano w latach 20. XX wieku jako hangary dla niemieckich zeppelinów. Dziś każdego dnia odwiedza je do 100 tys. kupujących, co czyni je jednym z największych i najczęściej odwiedzanych rynków w Europie Wschodniej. Asortyment oferowanych produktów jest praktycznie nieskończony, a Ty możesz wędrować po dawnych magazynach, aby poznać ofertę artystyczną i rozrywkową. A jeśli naprawdę zależy Ci na dobrej okazji i chcesz zrezygnować z pośredników, na ulicy Gaizina znajduje się nocny targ, na którym możesz kupować bezpośrednio od rolnika.
W Rydze znajdziesz również to, co najlepsze w kuchni łotewskiej, w menu kształtowanym przez sezonowe, rodzime produkty i wpływy europejskich sąsiadów. Koniecznie musisz spróbować sytych pierogów, wędzonych ryb i barszczu. Kiszone ogórki i kapusta to tutejsza podstawa, a szary groszek jest o wiele smaczniejszy niż się wydaje – podaje się go jako dodatek do dań lub przekąskę w barze. Inną specjalnością Rygi jest narodowy alkohol Łotwy. Czarny Balsam to likier na bazie wódki, nafaszerowany ziołami, o którym mówi się, że ma właściwości zdrowotne. Spróbujemy wszystkiego przynajmniej raz...
To prawdziwa okazja.
Kiedy ludzie mówią o Rydze, nie opisują jej jako stolicy, ale jako „klejnot w koronie”. Wszystko jest tu na wysokim poziomie – architektura, kultura, gościnność, powitanie! To stare miasto ma młodą duszę, więc jest żywe i...